• خبر روز


شرکت اعضاي گروه روسي دانشگاه علامه طباطبائي در وبينار بين‌المللي

 

شرکت اعضاي گروه روسي دانشگاه علامه طباطبائي در وبينار بين‌المللي

«لاله روسي: آموزش زبان روسي به ايراني زبانان» در مسکو

اين وبينار بين‌المللي با عنوان «لاله روسي: آموزش زبان روسي به ايراني زبانان» روز پنج‌شنبه، در تاريخ دوم نوامبر 2017 برابر با 11 آبانماه 1396 در محل دانشگاه دولتي ناحيه‌اي مسکو (МГОУ) برگزار شد. در اين نشست علمي بين المللي دانشجويان، محققان و استادان زيادي از دانشگاه‌هاي مختلف روسيه و برخي کشورهاي منطقه آسياي مرکزي از جمله دانشگاه دولتي مسکو (МГУ)، دانشگاه دولتي تربيت معلم مسکو (МПГУ)، دانشگاه‌هاي دولتي ايوانف، نواسيبيرسک، اوستياي شمالي، دانشگاه صدرالدين عيني (تاجيکستان)، دانشگاه دولتي خجند (تاجيکستان)، دانشگاه دولتي آباي (قزاقستان)، دانشگاه دولتي سمرقند (ازبکستان) حضور داشتند. اين نشست بين‌المللي همچنين پذيراي 3000 محقق و استاد به صورت غيرحضوري و آنلاين بود که در اين بخش، از ايران تنها اعضاي هيات علمي گروه زبان و ادبيات روسي دانشکده ادبيات و زبان‌هاي خارجي دانشگاه علامه طباطبائي شرکت کردند.

اين نشست علمي با سخنان خانم يلنا آلکساندروونا پيفتسووا، معاون محترم پژوهشي دانشگاه دولتي ناحيه‌اي مسکو، آغاز شد. او در سخنان خود به سفر آقاي ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه به ايران و نيز اهميت حمايت از آموزش زبان روسي به فارسي زبانان اشاره کرد. ايشان همچنين اين سفر را بسيار مهم و سمبليک دانست و اضافه کرد که همزماني برگزاري اين نشست علمي بين‌المللي در دانشگاه ما مي‌تواند گامي مثبت در راستاي فعاليت‌هاي سياست خارجي روسيه قلمداد شود.

خانم يلنا آلکساندروونا پيفتسووا، معاون محترم پژوهشي دانشگاه دولتي ناحيه‌اي مسکو

سخنران بعدي اين هم‌انديشي، محمدشريف سائيفوويچ ميرزايف از دانشگاه دولتي تربيت معلم مسکو بود که برگزاري اين نشست علمي را در راستاي تحقق و حمايت از برنامه‌هاي آموزشي زبان روسي در بين ايراني‌زبانان و به‌ويژه تاجيک‌ها، بسيار با اهميت خواند و در تاييد سخنان خود اشعاري از حکيم فردوسي و صدرالدين عيني قرائت کرد. سپس، نشست علمي و تخصصي آموزش زبان روسي به فارسي‌زبانان با سخنراني آنلاين استادان دانشگاه اوستياي شمالي و بعد از آن استادان ايراني از دانشگاه علامه طباطبائي ادامه يافت.

محمدشريف سائيفوويچ ميرزايف، دانشگاه دولتي تربيت معلم مسکو

استادان گروه زبان و ادبيات روسي دانشکده ادبيات و زبانهاي خارجي دانشگاه علامه طباطبائي با موضوعات متنوع درباره جايگاه و چالش‌هاي آموزش زبان روسي در ايران سخنراني کردند. خانم دکتر مهنوش اسکندري، مدير محترم گروه زبان و ادبيات روسي با موضوع «مشکلات آموزش دستور زبان روسي به دانشجويان فارسي‌زبان در مرحله ابتدايي آموزش»، سرکار خانم دکتر مريم مرادي، عضو محترم هيات علمي گروه روسي با موضوع «فرهنگ‌شناسي و رابطه آن با واژه‌سازي و نوشتار زبان فارسي»، خانم دکتر مهناز نوروزي، ديگر عضو هيات علمي گروه روسي با موضوع «بررسي مشکلات آموزش زبان روسي به فارسي‌زبانان در ايران» و در آخر، آقاي دکتر موسي عبداللهي با موضوع «مشکلات دانشجويان ايراني در ترجمه شفاهي» به سخنراني پرداختند.

دکتر مهنوش اسکندري، مدير محترم گروه زبان و ادبيات روسي دانشگاه علامه طباطبائي

 

دکتر مريم مرادي، عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات روسي دانشگاه علامه طباطبائي

 

دکتر مهناز نوروزي، عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات روسي دانشگاه علامه طباطبائي

 

دکتر موسي عبداللهي، عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات روسي دانشگاه علامه طباطبائي

 

در ادامه، شيرافکن محمدوويچ بابايف از آکادمي حقوق و دارايي مسکو به ويژگي‌هاي مشترک فرهنگي روس‌ها و تاجيک‌ها پرداخت و نقش مظاهر فرهنگي را در آموزش بهتر زبان روسي به ايراني‌زبان‌ها برشمرد. سپس، استاداني از دانشگاه دولتي آباي قزاقستان درباره آموزش زبان روسي به فارسي زبان‌ها، به‌ويژه تاجيک‌ها و ايراني‌ها، صحبت کردند و نقطه نظرات جالبي را درباره تجربيات خود از آموزش زبان روسي به دانشجويان خارجي و فارسي‌زبان‌ها بيان کردند. ديگر سخنران اين نشست، شهلا غفورووا، رئيس محترم دانشکده زبان و ادبيات روسي در دانشگاه دولتي خجند بود. وي به اهميت حمايت از زبان روسي و آموزش آن در تاجيکستان که دانش‌آموزان و دانشجويان آن، در حال حاضر، تحت‌تأثير واژه‌هاي نوظهور ترکي، عربي و فارسي قرار دارند، اشاره کرد.

شيرافکن محمدوويچ بابايف، آکادمي حقوق و دارايي مسکو

 

شهلا غفورووا، رئيس محترم دانشکده زبان و ادبيات روسي، دانشگاه دولتي خجند


 

عبدالفتاح قياسي، رايزن فرهنگي افغانستان، ديگر سخنران اين نشست بود. او در سخنان خود ويژگي‌هاي آموزش زبان روسي به گويش‌وران پشتو، دري و فارسي را برشمرد.

عبدالفتاح قياسي، رايزن فرهنگي افغانستان

در پايان اين نشست، تعدادي از دانشجويان تاجيک در چارچوب المپياد زبان روسي براي دانش‌آموزان و دانشجويان تاجيکي، با موضوع مشترک «زبان روسي در زندگي من» سخنراني کردند.

اين نشست علمي و بين‌المللي در واقع در سومين روز از مجمع بين‌المللي هم انديشي سه روزه با عنوان «زنده باد زبان روسي: دستاوردها و اقدامات نوين در آموزش زبان روسي به خارجي‌ها» برگزار گرديده است. در اولين روز از اين مجمع به مشکلات و ويژگي‌هاي آموزش زبان روسي به ويتنامي‌ها و در روز دوم هم به مشکلات آموزش زبان روسي به ترک‌زبان‌ها پرداخته شده بود.

لينک خبر در سايت رسمي دانشگاه دولتي ناحيه‌اي مسکو:

https://mgou.ru/news/nauchnye-proekty-v-ramkah-realizatsii-federalnoj-tselevoj-programmy-russkij-yazyk-mezhdunarodnaya-vystavka-forum-russkoe-slovo-miru-den-3-j

 

تاریخ درج خبر: 1396/09/01 - ساعت درج خبر: ٠٩:٢٧ - شماره خبر: ٤٧٥٦ - تعداد بازدید: 1332


خروج